znak
Společnost Barbora z. s.

Solvayovy lomy
   Kontakt
   Jak k nám
   Otevírací doba
   Aktuality
   Skanzen
   Fotogalerie
   Historie
   Exponáty
   Kalendář akcí
   Odkazy
   Partneři
   Poptávka

Webhosting zdarma posktyl: BANAN Webhosting Děkujeme!

Technické památky
   Náš vozový park
   Typy lokomotiv
   Podzemí
   Staré stroje

English
Deutsch
TOPlist
Společnost Barbora - skanzen Solvayovy lomy
MUZEUM
STROJOVNA
ŠTOLA
MALODRÁHA
VRÁTEK
LANOVKA
OSTATNÍ
Společnost Barbora - skanzen Solvayovy lomy

Muzeum


Prohlídku začněme v muzeu. Muzeum je rozčleněno do čtyř místností a do čtyř tématických celků.

1. Místnost - Lomařství. V této místnosti je ukázka těžké práce v lomech a dolech. Speciálně je věnována lomům v okolí. Naleznete zde informace o lomech v Českém Krasu, ale též z prokopského údolí. Popsány jsou podrobně jednotlivé metody težby vápence. Uprostřed místnosti je realistický model běžného provozu lomu z období kolem roku 1942. Ukazuje přibližný stav kolejí, cestu vápence od lomového vozíku přes drtič a třídič až do vozíky lanovky. V této místnosti je též malá sbírka důlního záchranářství.
2. Místnost - Jeskyňářství. Český Kras ukrývá v sobě mnoho podzemních prostor. Existují jeskyňářské sdružení, která tyto jeskyně mapují (například Geospeleos). Na zdi je dominantou mapa Amerik s kompletním štolovým systémem. Ve vitrínách je výstavka a mapování jeskyní, o pomůckách používaných k jeskyňaření a o svítilnách používaných v podzemí.
3. Místnost - Nákladní lanovky. V Českém Krasu bylo mnoho vápencových lomů, kde k dopravě kamene byla použita lanovka. Hlavním objektem je zde lanovkový závěs s korbičkou ze zdejšího lomu. Dobře zobrazuje systém upínání závěsu na tažné lano. Dále je zde menší sbrka různých lanovkových korbiček okolních lomů. Na stěnách je mnoho nástěnek s technickými daty lanovek a mnoho historických fotografíí.
Další místností je strojovna

Budova muzea, expozice jsou první čtyři místnosti, zbylé tři jsou zázemím. (foto IN)